čtvrtek 14. ledna 2016

Arašídy v karamelu

Vždycky když jsem přijela vlakem do Brna, zamířila jsem neomylně do podchodu, kterým se dá projít do Vaňovky. Co si pamatuju, nikdy to tam nebylo zrovna pěkný (Brňáci prominou). Spousta laciných krámků, žebrající jakože zpěváci, sem tam podezřelá loužička na podlaze, které se každý radši obloukem vyhnul. Vždycky to tam ale náramně vonělo. Stačilo se zhluboka nadechnout a už vás to táhnulo k malému okýnku, kde se prodávaly oříšky v cukru. Mandle, arašídy a kdo ví, co ještě - já nevím, protože jsem si vždycky kupovala právě mandle nebo arašídy. Chodila jsem po Brně a chroupala a chroupala, zatímco cukrová poleva se sladce rozpouštěla na jazyku. Neříkám, že tyhle oříšky jsou stejný. Ale krásně voní, křupou a jako bonus jsou obalené ve slaném karamelu.


Ingredience

280 g solených pražených arašídů*
200 g cukru krystal
75 ml vody

*nebo nesolených, v tom případě přidáme do zkaramelizovaného cukru zhruba půl lžičky soli

Postup

Do velké pánve se silným dnem nasypeme arašídy a cukr, zalijeme je vodou, promícháme a dáme vařit na mírný plamen.  Voda se postupně odpaří, cukr zkaramelizuje a obalí jednotlivé oříšky, ovšem trvá to poměrně dlouho. Celou dobu pečlivě mícháme, nejlépe stěrkou, aby se oříšky obalily rovnoměrně a karamel se nepřipálil. Jakmile jsou arašídy zlaté až zlatohnědé, rychle celou směs vyklopíme na plech vyložený pečící fólií a rozetřeme do stran. Necháme vychladnout a nalámeme na menší kusy.

Tip č. 1: Když cukr začne karamelizovat a zlátnout, můžeme ještě přidat lžičku skořice nebo špetku chilli.

Tip č. 2: Arašídy v karamelu můžete nadrtit najemno, na tzv. griliáš, a posypat jimi zmrzlinu nebo palačinky. 

Tip č. 3: Když jsem arašídy v karamelu dělala podruhé, dala jsem při stejném množství vody a cukru skoro 500 g arašídů. Karamelu bylo pak tak akorát, aby se všechny arašídy obalily a byly pěkně křupavé, nebylo potřeba nic rozlamovat. Musím říct, že tahle varianta mi chutnala/vyhovovala mnohem víc.Inspirace: www.davidlebovitz.com

Žádné komentáře:

Okomentovat