neděle 8. září 2019

Oreo cheesecake


Jako malá jsem milovala Disco sušenky. Se ségrou jsme je jedly vždycky stejně, rozlepit kolečka od sebe, slízat náplň a pak sníst samotné sušenky. Nejradši jsme měly ty světlé, s čokoládovou náplní. Vybavuju si červený obal, ale jestli takový opravdu měly, to už si nejsem jistá. Ani nevím, jestli se ještě prodávají. Moje dítě miluje Oreo sušenky. Doufám, že jednou bude mít taky takovou milou vzpomínku. Na odpoledne u babičky, prsty od náplně a smích. Stejně je to zvláštní, kolik vzpomínek má člověk spojených s jídlem. Stačí určitá vůně nebo chuť a hned si vybaví něco hezkého. Každopádně, už dlouho jsem chtěla upéct i Oreo cheesecake. Sušenky v korpusu, v náplni i nahoře, na čokoládové polevě. Je fakt dobrý.

PS: Pokud si chcete cheesecake upéct ve formě o průměru 25 cm, stačí všechny ingredience vyjma zakysané smetany navýšit o polovinu (např. 300 g sušenek, 600 g sýra, 3 vejce - snad je to jasné).

Ingredience 

Korpus

(kulatá forma o průměru 20 cm) 

200 g Oreo sušenek
70 g másla, rozpuštěného

Náplň

400 g čerstvého smetanového sýra (Philadephia, Goldessa...)
200 g zakysané smetany
3 lžíce cukru krystal (nebo dle chuti)
2 vejce
2 lžíce hladké mouky 

50 g bílé čokolády, rozpuštěné (nemusí být)

7 Oreo sušenek

Čokoládová poleva

50 g kvalitní tmavé čokolády

50 g smetany ke šleháníPostup 

Kulatou otevírací formu vyložíme pečícím papírem (dno) a vymažeme máslem (boky). Sušenky rozdrtíme najemno a smícháme s rozpuštěným máslem. Máslo přidáváme postupně, samotné sušenky jsou díky náplni poměrně mastné (je možné, že všechno máslo nebudete potřebovat). Směs by měla po zmáčknutí v ruce tvořit hrudky. Poté ji prsty či lžící natlačíme do formy tak, aby dno bylo rovnoměrně pokryté a dáme na 10 minut do lednice vychladit.

Mezitím si připravíme krémovou náplň. V mixéru na nízké otáčky vyšleháme sýr se zakysanou smetanou a cukrem dohladka, po jednom zašleháme vajíčka a nakonec i mouku a čokoládu. Část krému nalijeme na vychlazený korpus, poklademe Oreo sušenkami kolem dokola, nalijeme zbytek krému a uhladíme stěrkou.

Troubu předehřejeme na 150 °C. Formu dáme na prostřední mřížku a pod ní hlubší pekáček, kam jsme nalili vroucí vodu (druhá varianta je, že formu důkladně obalíme alobalem, dáme ji do pekáčku a vodu nalijeme zhruba do 1/2 výšky formy). Cheesecake pečeme cca 60 minut, střed by měl být ztuhlý a jenom mírně se chvět, když formou lehce zahýbeme. Poté ho necháme asi hodinu odpočívat ve vypnuté troubě a nakonec vychladíme v lednici, min. 6 hodin, nejlépe přes noc. Na vychlazený cheesecake rozetřeme čokoládovou polevu (viz níže) a můžeme ho podle chuti dozdobit. Já jsem použila Oreo sušenky (drobečky i větší kousky) a čokoládové kuličky.

Na polevu si v rendlíku nebo v mikrovlnce ohřejeme smetanu téměř k bodu varu, poté do ní nalámeme čokoládu a mícháme do rozpuštění. Necháme lehce zchladnout.
Žádné komentáře:

Okomentovat