úterý 28. září 2021

Makové palačinky se skořicí, povidly a švestkovým rozvaremDoma nám o víkendu přistála sklenice s čerstvě uvařenými domácími povidly a protože nebyl čas na dlouhé experimenty, napadlo mě udělat trochu jiné palačinky. Do těsta jsem přidala mák a skořici a povidla doplnila o švestkový rozvar. Mňam!


Ingredience

500 ml mléka
2 vejce
200 g hladké mouky
1 vrchovatá lžíce nemletého máku 
špetka soli
1 lžička vanilkového extraktu
1 lžička mleté skořice 

švestkový rozvar*
povidla
mletý mák 
skořice 
plátky mandlí 


Postup

Vajíčka rozšleháme v mléce, přidáme mouku, mák, sůl a vanilku a metličkou vymícháme hladké těsto bez hrudek. Ještě lépe to půjde tyčovým mixérem, těsto bude krásně hladké a nadýchané. Necháme ho 20 minut odpočinout, v mouce se aktivuje lepek a s těstem se bude lépe pracovat (palačinky se během smažení nebudou trhat a budou vláčnější).

Rozpálíme si nepřilnavou pánev, ideálně přímo určenou na palačinky, a potřeme ji kapkou oleje nebo másla. Nalijeme na ni naběračku těsta (moje má 100 ml) a rychlým krouživým pohybem ho rozlijeme po celé pánvi. Jakmile těsto na povrchu zpevní a zmatní (jakoby zaschne), bublinky v těstě popraskají a okraje se začnou lehce odchlipovat, palačinku opatrně obrátíme. Z druhé strany ji smažíme už jen krátce, aby palačinka zůstala jen lehce zlatavá.

Stejně postupujeme i s dalšími palačinkami. Kvalitní pánev už olejem/máslem potírat nemusíme, nebo jen po každé druhé či třetí palačince. Palačinky skládáme na sebe, tím ještě zvláční.

Na rozvar nakrájíme švestky na kousky, podlijeme trochou vody a povaříme doměkka, osladíme podle chuti, přidáme špetku skořice. Šťávu, kterou švestky pustí, můžeme svařit nebo zahustíme trochou kukuřičného škrobu.

Palačinky podáváme s povidly a švestkovým rozvarem, povidla můžeme posypat i mletým mákem. 


Žádné komentáře:

Okomentovat