neděle 31. října 2021

Pistáciové profiterolkyNaposledy jsem profiterolky pekla několik roků zpátky, ale očividně jsem to nezapomněla a recept pořád funguje. Náplň jsem tentokrát zvolila pistáciovou, některé bochánky před naplněním rozřízla a přidala dovnitř čerstvé maliny a samotné pistáciové máslo. Kombinace pistácie a maliny je prostě klasika.

Ingredience

(asi 40 kousků) 

100 g másla, nakrájeného na plátky

1 lžíce cukru krystal
1 lžička soli
150 g polohrubé mouky
4 vejce

Náplň


250 g mascarpone

1 lžička vanilkového extraktu
30 g cukru moučka
200 ml smetany ke šlehání
50 g pistáciového másla

Poleva 


150-200 g bílé čokolády

1 lžička rostlinného oleje
mrazem sušené maliny na ozdobu

Postup
 

Profiterolky

Do rendlíku nalijeme 250 ml vody, přidáme sůl, cukr a máslo a na středním plameni přivedeme k varu. Jakmile voda lehce vře a máslo je rozpuštěné, zeslabíme plamen na minimum, rychle přisypeme mouku a metlou mícháme, až se vše spojí v hutné těsto. Metlu vyměníme za stěrku a nepřestáváme míchat, zhruba 3-4 minuty, až těsto vytvoří bochánek, který se bude lehce odlepovat od stěn rendlíku a na dně se začne vytvářet bělavý povlak - tomuto procesu se říká odpalování těsta.

Poté těsto přesuneme do mísy a necháme mírně zchladnout, na dotek by nemělo být horké. Po jednom vmícháme vajíčka, snadno to půjde v robotu se třecí metlou nebo i ručně metličkou. Výsledné těsto je lesklé, hladké a poměrně řídké.

Tip: Těsto dříve zchladne, když ho v robotu budete na nízké otáčky míchat třecí metlou.

Troubu rozpálíme na 200 °C. Dva plechy vyložíme pečícím papírem/fólií, těstem naplníme cukrářský sáček s kulatou zdobící špičkou a na plech stříkáme malé bochánky těsta (o průměru  cca 3 cm, záleží, jak velké profiterolky chceme mít - během pečení ještě nabudou). Vystouplé špičky opatrně zamáčkneme prstem namočeným ve studené vodě. Poté všechny profiterolky bohatě postříkáme vodou a pečeme dozlatova, asi 20 minut. Během pečení se nafouknou a lehce popraskají, tak to má být. Přesuneme je na drátěnou mřížku a necháme vychladnout.

Plnění krémem a poleva 

Na krém dáme do mixéru mascarpone, vanilkový extrakt a cukr moučka, lehce prošleháme. Přidáme smetanu a šleháme na nízké otáčky asi půl minuty, aby se všechny ingredience pěkně spojily. Poté zvýšíme výkon téměř na maximum a rychle vyšleháme tuhý krém. Šleháme max. dvě minuty, aby se krém nepřešlehal a nezdrcnul. Nakonec opatrně vešleháme pistáciový krém

Vychladlé profiterolky plníme vyšlehaným krémem. Buď je podélně rozřízneme (ideálně jen do dvou třetin), nebo krémem naplníme cukrářský sáček s úzkou špičkou a profiterolky plníme z boku. 

Nakonec si ve vodní lázni nebo opatrně v mikrovlnce rozpustíme čokoládu s olejem, profiterolky v ní namáčíme, vrch sypeme drcenými malinami.

Žádné komentáře:

Okomentovat