pondělí 21. března 2016

Jidáše


Jidáše se pečou na Zelený čtvrtek. Na Zeleném čtvrtku přitom zřejmě není nic zeleného, název zkomolili už v němčině, původně se mu říkalo Lkavý čtvrtek (Greindonnerstag -> Gründonnerstag). A bylo nad čím lkát a naříkat. V ten den byl Ježíš zrazen Jidášem Iškariotským a poté zajat a nakonec i souzen, odsouzen a ukřižován. Na připomínku té zrady se pečou jidáše (nebo taky jidášky). Sladké pečivo, které svým tvarem připomíná provaz - oprátku, na které se Jidáš oběsil. Během pečení se ale nemusíte nechat svázat jen jedním tvarem, klidně si jidáše umotejte do uzlíků, šneků či esíček.

A možná taky uděláte dobře, když si k tomu pečení hodně trochu přivstanete. Pokud totiž sníte před východem slunce jidáše namazané medem, budete po celý rok chráněni před uštknutím hadů a žihadly vos. Krom toho si dejte pozor, abyste se ten den s nikým nehádali a ani si nic nepůjčili - budou se vám po celý rok vyhýbat hádky a naopak si k vám najdou cestu peníze.

Důležitá informace: Recept na tyhle jidáše mám z velikonočního speciálu časopisu F.O.O.D, pouze jsem místo třtinového cukru použila klasický cukr krystal, nějak mi k nim ten třtinový nepasoval. Smetanu uvedli tu na šlehání (33%), těsto ale bylo zbytečně mastné. Rozhodně tedy použijte smetanu na vaření, která je o poznání méně tučná.
 
Ingredience

300 ml smetany na vaření (12%), vlažné
1 kostka čerstvého droždí (42 g)
500 g hladké mouky
60 g cukru krystal
špetka soli
150 g másla, změklého
kůra z 1/2 citrónu
1 lžička vanilkového extraktu
2 žloutky 

1 vejce a 2 lžíce smetany na potření
med

Postup

Nejdříve si nachystáme kvásek. Do vlažné smetany rozdrobíme droždí, přidáme lžíci mouky a cukru, rozmícháme, mísu přikryjeme utěrkou a dáme na teplé místo odpočinout, zhruba 15-30 minut.

Když kvásek vzejde, opatrně k němu přisypeme mouku, cukr a sůl, přidáme máslo pokrájené na plátky, citrónovou kůru, vanilku a žloutky. Vypracujeme vláčné těsto. Mísu opět zakryjeme utěrkou a těsto necháme hodinu kynout.

Poté ho rozdělíme na dvacet kousků. Těsto je mastnější, nelepí a dobře se s ním pracuje, není potřeba ho podsypávat moukou. Každý kousek těsta rukou rozválíme na dlouhý, na prst tlustý váleček, v polovině ho přehneme a oba konce stočíme k sobě jako do copu. Hotové jidáše přeneseme na plech vyložený pečícím papírem nebo fólií, zakryjeme utěrkou a necháme 20 minut kynout.

Troubu předehřejeme na 180 °C. Jidáše potřeme vajíčkem rozšlehaným se smetanou, pečeme dozlatova, asi 20 minut. Ještě teplé je potíráme medem, nemusíme jím nijak šetřit, samotné pečivo není příliš sladké. 

Jidáše jsou nejlepší čerstvě upečené (druhý den už nám přišly poněkud suché).


Inspirace: F.O.O.D. magazín

2 komentáře:

  1. Jsou nádherné! Na "zelený" čtvrtek bohužel bude mé pozadí sedět ve škole, takže třeba na Velký pátek :D

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To chce vstát hoooodně brzo a upéct je ještě před odchodem do školy. Jak jsem psala - kdo si dá před východem slunce jidáše s medem, bude mít pokoj od hadů i vos po celý rok ;-)

      Vymazat