pátek 24. ledna 2020

Čokoládová babka



Už od začátku ledna mě pronásledovala chuť na kynuté těsto a tenhle týden jsem se k němu konečně dostala. Nejdřív přišly na řadu buchty s mákem a potom i babka, jednoduchý, ale přitom efektní pletenec z kynutého těsta. Je to tradiční židovské pečivo, populární hlavně v Americe, kam ho přivezli imigranti. Z jedné dávky těsta upečete babky dvě, proto jsem rovnou vyzkoušela i dvě různé náplně, čokoládovou a skořicovou. Ale dá se plnit i nutellou, makovou nebo tvarohovou náplní, džemem, ořechy, jablky... dokonce i sypat drobenkou. Tradičně se ale polévá cukrovým sirupem, díky němu je babka vláčnější a déle vydrží. Receptů na těsto také najdete více druhů, liší se v množství mléka, cukru, másla atd. No prostě jako když vám u nás bude každá pekařka přísahat, že ty její buchty jsou ty pravé a nejlepší. Nám tahle verze chutnala moc, těsto bylo po upečení měkoučké a vláčné. A to jsem se toho trochu obávala, protože jak prohlásila moje sestra, která zrovna u nás byla na návštěvě, tohle pečivo často bývá tvrdé a suché, jak je poskládané v tenkých vrstvách proložených náplní. Naštěstí se to ale nepotvrdilo a obě babky zmizely během jednoho dne.

Ingredience 

(2 babky)

120 ml mléka, vlažného
1 sáček instantního droždí (7 g)
500 g hladké mouky
100 g cukru krystal
špetka soli
3 vejce
150 g másla, rozpuštěného a lehce zchladlého


Čokoládová náplň

140 g másla
100 g cukru krystal
30 g kakaa
140 g čokolády*
špetka soli

*Čokoládu vyberte podle vaší chuti, já jsem použila 52% čokoládu na vaření.

V rendlíku opatrně rozpustíme máslo, přidáme cukr, kakao, na kousky nasekanou čokoládu a sůl a vymícháme dohladka. Necháme zchladnout, aby se náplň stále dala roztírat, ale zároveň nebyla příliš tekutá (mohla by pak vytéct při manipulaci s těstem). 

Cukrový sirup

50 g cukru krystal
50 ml vody

Cukr svaříme s vodou na sirup, zhruba 5 minut.


Postup

Do menší mísy nalijeme vlažné mléko, přidáme lžíci cukru a mouky a instantní droždí, vidličkou rozmícháme dohladka, mísu přikryjeme utěrkou a necháme asi 15 minut v teple vzejít kvásek (na povrchu se objeví bublinky/pěna). 

Ve velké míse smícháme mouku, cukr, sůl, přidáme vajíčka, rozpuštěné máslo a kvásek. Vařečkou nebo v mixéru zpracujeme v pružné a nelepivé těsto, trvá to min. 5-10 minut (ručně ještě mnohem déle). Mísu přikryjeme utěrkou a dáme na teplé místo vykynout, až zdvojnásobí svůj objem. 

Tip č. 1: Já jsem si těsto rovnou rozdělila na dvě části, obě babky bychom nestíhali sníst, takhle jsme měli každý den čerstvou. Jednu jsem nechala kynout asi 3 hodiny v teple a upekla, druhou jsem dala přes noc do lednice, v míse zakryté potravinovou fólií, další den těsto v teple kynulo asi hodinu a půl a po upečení chutnalo také výborně.

Vál si lehce poprášíme moukou, těsto rozdělíme na dvě poloviny, každou rozválíme na tenký obdélník a po celé ploše pomažeme náplní. Necháme si pouze 2 cm volného okraje po jedné delší straně a navlhčíme ho trochou vody. Potřený plát těsta zavineme jako roládu, navlhčený okraj pevně přitiskneme. Ostrým nožem roládu podélně rozkrojíme, obě poloviny otočíme řezem nahoru a spleteme jako cop. Vložíme ho do formy vymazané olejem tak, aby konce copu byly zastrčené dospod, přikryjeme utěrkou a necháme 30 minut dokynout na teplém místě.

Tip č. 2: Zatočenou roládu můžete nejdřív dát na 15 minut do mrazáku. Těsto i náplň ztuhne a bude se lépe prokrajovat.

Troubu předehřejeme na 180 °C. Babku pečeme 30-40 minut, dozlatova (během pečení ji raději zakryjeme alobalem, aby se náplň nespálila). Ihned po vytažení z trouby ji potřeme cukrovým sirupem, vsákne se do těsta a ještě více ho zvláční.

Tip č. 3: Pokud máte pouze jednu formu na chlebíček a chcete obě babky upéct zaráz/hned po sobě, můžete jednu babku dát i do formy na bábovku s rovným dnem.












Žádné komentáře:

Okomentovat