pondělí 8. srpna 2022

Oříškovo-čokoládové makronkyTuhle kombinace - lískové oříšky a čokoláda - jsem chtěla udělat už dlouho, protože oříškovou čokoládu jsem vždycky měla nejradši. Navíc se mi moc líbila představa křehké makronky a křupavých oříšků. Do čokoládové náplně jsem pro zvýraznění oříškové chuti krom samotných lískových ořechů přidala i lískooříškový krém. Nejlepší bude stoprocentní lískooříšková pasta, ale seženete i kvalitní krémy s čokoládou či kakaem, bez palmového oleje, minimem cukru a spoustou ořechů.


Makronky

(asi 35 makronek, o průměru 4 cm)

150 g cukru krystal

40 g vody

110 g bílků

150 g mandlové mouky

130 g cukru moučka

20 g kakaa na vaření

 


V rendlíku lehce promícháme cukr krystal s vodou a dáme na mírný plamen. Bez míchání necháme přijít k varu. Jakmile teplota cukrového sirupu stoupne na zhruba 108 - 110 °C, začneme šlehat polovinu bílků (55 g) do husté pěny. Když teplota dosáhne 118 °C, sirup za stálého šlehání vlijeme k bílkům. Lijeme ho tenkým pramínkem a snažíme se trefit mezi stěnu mísy a metly. Poté šleháme na vysoké otáčky, až je sníh tvoří tuhé špičky, je lesklý a krémový a mísa má na dotek pokojovou teplotu.

 

Zatímco se šlehá sníh, v mixéru se sekacími noži promixujeme cukr moučku s mandlovou moukou a kakaem. Tím se všechny ingredience pěkně spojí a rozbijí se ztuhlé hrudky cukru, zároveň ale mixujeme pouze krátce, aby se z mandlí zbytečně neuvolnil tuk.

 

Zbylé bílky (55 g) v míse důkladně spojíme s mandlovou směsí. Vzniklá hmota je poměrně tuhá, takže se nebojíme do stěrky pořádně opřít.

 

Ušlehaný bílkový sníh natřikrát vmícháme do mandlové směsi. Ze začátku je hmota hodně tuhá a hutná, ale jak se postupně zapracovává sníh, stává se tekutější. Ideální stav je, když pomalu padá/stéká ze stěrky a dá se jí jakoby nakreslit osmička. Málo zamíchaná hmota zanechá na makronkách špičky, přemíchaná se zase na plechu příliš rozteče a makronky budou bez nožičky.

 

Cukrářský sáček s kulatou zdobicí špičkou o průměru 1 cm postavíme do vyšší sklenice, bude se lépe plnit. Naplníme jej makronkovou hmotou a zajistíme gumičkou.

 

Tři plechy vyložíme pečícím papírem. Zdobící špičku držíme kolmo nad plechem, asi 1-1,5 cm vysoko, na plech stříkáme kolečka o kousek menší než šablona, ještě se trochu roztečou do stran. Každým plechem několikrát bouchneme o zem nebo stůl, abychom makronky zbavili vzduchových bublin. Zbylé bublinky, které by během pečení mohly způsobit popraskání makronek, propícháme párátkem.

 

Troubu si předehřejeme na 140 °C, horkovzduch. Makronky pečeme 16 minut na spodní mřížce. Na plechu je necháme lehce zchladnout, pak teprve sloupneme.

 

 

Náplň

 

150 g mléčné/hořké čokolády

150 g smetany na šlehání

50 g lískooříškového krému s kakaem

40 g lískooříškových kostek


 

V rendlíku nebo v misce v mikrovlnce ohřejeme smetanu téměř až k bodu varu, přisypeme čokoládové pecky a mícháme do rozpuštění, nakonec vmícháme oříškový krém a kousky ořechů. Dáme vychladit do lednice, ganache postupně zhoustne na pevný krém.

 

 

Plnění makronek

 

Připravené náplně naneseme na makronky za pomoci cukrářského sáčku s ustřiženou špičkou, vždy dvě skořápky opatrně přitiskneme k sobě. Necháme je uležet v lednici, nejlépe přes noc.

 

Makronky můžeme zdobně pocákat rozpuštěnou čokoládou a posypat kousky lískových oříšků.Žádné komentáře:

Okomentovat