úterý 7. června 2016

Dvoubarevné sněhové pusinky


Recept na sněhové pusinky už tady mám, protože ale mají poměrně dlouhý čas pečení/sušení (alespoň v mojí troubě), hledala jsem takové, které budou taktéž výborné, křehké, sněhobílé a na jazyku rozplývající se a zároveň hotové razdva. A našla jsem. Zároveň jsem si i vyzkoušela, co se mi už dlouho líbilo - barevné proužky. Na obarvení jsem použila gelové potravinářské barvivo, pokud se tomu chcete vyhnout, mohlo by stejně posloužit husté ovocné pyré (vyzkoušeno to ale nemám). 


Ingredience

(zhruba 50 pusinek)

2 bílky
125 g cukru krystal
špetka soli
gelové barvivo

Postup

Nejdříve budeme potřebovat vodní lázeň. V žáruvzdorné míse smícháme bílky, cukr a sůl, postavíme ji nad vodní lázeň, aby se dno mísy nedotýkalo vody, a metličkou neustále mícháme, dokud se cukr nerozpustí - když bílky promneme mezi prsty, neměli bychom cítit žádné krystalky. Poté odstavíme z tepla.

Bílky ihned šleháme na sníh, nejlépe v robotu, tak dlouho, až sníh zchladne (mísa má na dotek pokojovou teplotu) a je lesklý a krémový, vytváří pevné špičky na metle. Poté si nachystáme zdobící sáček s řezanou cukrářskou špičkou (použila jsem mou oblíbenou Wilton 1M) a postavíme ho do vyšší sklenice. Okraj zahneme ven, malým štětečkem zevnitř sáčku namalujeme 2-3 tenké čáry zdola nahoru (stačí štěteček jen lehce namočit do barvy, čáry nemusí být nijak silné, barva je hodně koncentrovaná) a naplníme ho sněhem. Ohrnuté okraje opět zvedneme a sáček zajistíme gumičkou.

Troubu předehřejeme na 100 °C. Na plech vyložený pečícím papírem/fólií stříkáme malé pusinky nebo růžičky (vpodstatě spirálky vytočené zevnitř ven). Sušíme je v troubě zhruba 2 hodiny, poté ji vypneme a pusinky tam necháme úplně vychladnout. Skladujeme je v uzavřené dóze.

 Inspirace: www.apetitonline.cz


6 komentářů:

 1. Jelikož mám teď doma hodně bílků, řekla jsem si, že už by se měla konečně pustit do těch pusinek, tak děkuji za inspiraci :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není zač a určitě zkuste! Já je peču poměrně často a pořád se nám neomrzely. Hezký den.

   Vymazat
 2. bohužel ani po hodině se mi bílky nepodařily vyšlehat dotuha :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Amellie, to mě mrzí! :-( A jak vypadaly? Úplně vodnaté? Polotekuté? Nemohla být na míse či metle nějaká mastnota? U pusinek se mi to ještě nestalo (a to je peču každý měsíc), ale jednou mi nešel vyšlehat sníh na krém, ani trochu, a pak mi došlo, že předtím jsem v té míse měla salát a asi tam i přes umytí zůstala trocha mastného...

   Vymazat
  2. No že by byla v míse mastnota, to si nemyslím... no právě, že ty bílky byly nádherně lesklé a nadýchané, ale pořád ne a ne, aby se udržela špička. Šlehala jsem to opravdu dlouho a nic. Takže jsem to nakonec vzdala a pusinky i tak nastříkala na plech a jsou z toho takové makronky :)

   Vymazat
  3. Mastnota tedy určitě ne, to by se nedaly vyšlehat vůbec, to je pravda. Jinak mě ale nic nenapadá :( Je to záhada... Jinak ten ušlehaný sníh je takový "pružný a tvárný", ale špičky drží pěkně. Až budu dělat příště, vyfotím :-)

   Pro mě je to zas sázka na jistotu, když jsem dělala klasické pusinky - jen vyšlehat bílky s cukrem - často se mi na plechu roztekly a o barvení sněhu apod. jsem si mohla jen nechat zdát.

   Vymazat