neděle 12. srpna 2018

Kynutý koláč s tvarohem a borůvkami


Do třetice všeho dobrého padly moje borůvky do kynutého koláče, ale nebojte, trocha mi jich ještě zbyla a nějaký borůvkový recept bude časem určitě následovat. Kynuté těsto mám moc ráda, obzvlášť od doby, kdy mám na jeho hnětení robota a nemusím těsto zpracovávat ručně. I když jsem u toho vždycky krásně vypnula a vyčistila hlavu, byla to taky pěkná posilovna. Tady je vrstva těsta celkem řádná, pokud máte raději koláče tenké, rozdělte ho napůl a upečte rovnou dva plechy. Náplně můžete nechat stejné množství, tenkému korpusu bude slabší vrstva náplně dobře pasovat, ovoce ale dejte dvojnásobek - přesné množství vám ovšem neřeknu, dávám vždy od oka, momentálních zásob a taky záleží na tom, jak velké kusy ovoce mám. Mě se tady ale ta pořádná vrstva těsta líbila moc, s tvarohovou náplní a šťavnatým ovocem si notuje jedna báseň, konečně pořádný koláč do ruky. Jo, k borůvkám jsem přidala i blumy, ať máme to koláčové odpoledne trochu pestré.

Ingredience

250 ml mléka
20 g droždí
500 g hladké mouky + 1 lžíce
20 g cukru krystal + 1 lžíce
1 lžička soli
2 žloutky
110 g másla, rozpuštěného a zchladlého

Náplň

500 g měkkého tvarohu ve vaničce
80 g cukru krystal
1 sáček vanilkového pudinku
1 vejce
60 g másla, rozpuštěného a zchladlého

letní ovoce podle chuti, může být i mražené (borůvky, blumy, švestky, meruňky...)


Postup

Nejdříve si připravíme kvásek. Do menší mísy nalijeme 100 ml mléka, přidáme rozdrobené droždí, lžíci mouky a cukru, vidličkou rozmícháme dohladka, mísu přikryjeme utěrkou a necháme asi 30 minut v teple vzejít kvásek (směs nabude na objemu a na povrchu se objeví bublinky). 

Ve velké míse smícháme mouku, cukr krystal a sůl, přidáme žloutky rozšlehané ve zbylých 150 ml mléka, rozpuštěné máslo a kvásek. Vařečkou nebo v mixéru zpracujeme v pružné a lehce lepivé těsto, trvá to min. 5 minut (ručně ještě déle). Mísu přikryjeme utěrkou a dáme na teplé místo vykynout, až zdvojnásobí svůj objem - zhruba 1 hodinu.

Troubu předehřejeme na 180 °C. Plech vyložíme pečícím papírem, případně vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou. Těsto si vyklopíme na plech a prsty ho roztáhneme po celé ploše, hranou dlaně vytvarujeme o něco vyšší okraje, aby během pečení nevytekla náplň. 

Na náplň metličkou smícháme tvaroh, cukr, pudinkový prášek, vejce a rozpuštěné máslo. Náplň nalijeme na těsto a uhladíme stěrkou, rovnoměrně poklademe ovocem. Koláč pečeme, až okraje těsta zezlátnou, zhruba 25-30 minut. Ještě horký koláč (okraje těsta) můžeme potřít rozpuštěným máslem, budou stačit zhruba 2 lžíce másla. Před podáváním nezapomeneme pocukrovat moučkovým cukrem.


Žádné komentáře:

Okomentovat