čtvrtek 22. října 2015

Máslové sušenky svatebníMáslové sušenky s fondánem udělají parádu při každé sváteční příležitosti a navíc skvěle chutnají. Abyste si je upekli, nemusíte samozřejmě čekat na svatbu a pokud nemáte rádi fondán, s klidným srdcem ho vynechejte. Sušenky jsou výborné i samotné. Voní po vanilce, jsou jemné a měkké, na jazyku se přímo rozplynou.

Tip na další zdobení najdete třeba tady: velikonoční máslové sušenky

Ingredience 

(asi 100 kusů sušenek menších tvarů)

3 hrnky (390 g) hladké mouky
1/2 lžičky soli
1 lžička jedlé sody
1 hrnek (227 g) másla, pokojové teploty
1 hrnek (200 g) cukru krystal
2 vejce
2 lžičky vanilkové esence

Postup 

V mixéru šleháme změklé máslo s cukrem minimálně 3 minuty, až zesvětlá a nabyde. Postupně přidáme vajíčka a vanilkovou esenci. Šlehací metlu vyměníme za K-metlu a vmícháme mouku, sůl a jedlou sodu. Řádně propracované těsto je měkké, jemné a nadýchané, nelepí se na prsty. 

Z těsta zformujeme kouli, zabalíme ji do potravinářské fólie a necháme nejméně hodinu vychladit v lednici. Lépe se pak bude rozvalovat. Případně můžeme polovinu těsta zamrazit na později.

Troubu předehřejeme na 180 °C. Těsto si podsypeme moukou a vyválíme asi na 0,5 cm, během pečení sušenky lehce nabydou. Vykrájíme sušenky, přeneseme na tác vyložený pečicím papírem a na 15 minut dáme do lednice nebo mrazáku, pokud tam máme místo. Pokud s těstem pracujeme dostatečně rychle, aby máslo příliš nezměklo, můžeme tento krok vynechat - chlazení vykrájených sušenek brání tomu, aby se v troubě roztekly.

Sušenky pečeme asi 8-10 minut, až lehce zezlátnou. Ihned po vytažení opatrně přendáme na mřížku vychladnout.

Fondán obarvíme gelovými barvami, rozválíme na tenko (podsypáváme moučkovým cukrem) a vykrojíme stejné tvary jako u sušenek. Sušenky lehce potřeme vodou, přitiskneme fondán a uhladíme. Dozdobíme drobnými vykrajovanými motivy a cukrovými perličkami.

Sušenky skladujeme nejlépe v uzavřené dóze, asi 5-7 dní. 


A tady ještě na ukázku ze svatby v červenobílé...


 

5 komentářů: