úterý 24. listopadu 2015

Vánoční máslová štóla


Vánoce pro mne začínají koncem listopadu, kdy peču vánoční štólu. Musí se totiž nechat několik týdnů uležet. Peču ji vždycky o víkendu a vyhradím si na to celé odpoledne. Zavřu se do kuchyně, na tabletu pustím pohádky, zavážu zástěru a pak už jen vážím a odměřuju, uzobávám mandle a kandovanou kůru. A když se kuchyní i celým bytem line vůně rozinek namočených v mandlovém likéru, másla a vanilky, vím, že Vánoce jsou téměř tady. Ta vůně je úžasná, když se štóly pečou, a co teprve, když se ještě horké potírají rozpuštěným máslem a sypou moučkovým cukrem.* Poté je zabalím do alobalu, dám do papírové krabice a uložím na polici do sklepa, kde jak šípkové růženky spí a čekají na prince Štědrý den. Celé tři týdny odpočívají v chladu a temnu a všechny ty chutě a vůně se v nich zatím rozleží a rozvoní. Pak je vytáhnu na světlo a opatrně rozbaluju, vždycky trochu napjatá, zda se jim během té doby nic nestalo. Ukrojím si plátek, na řezu zasvítí kandované ovoce a rozinky. Samotná štóla je hutná a přitom vláčná, narozdíl od těch z obchodu není suchá (kupované štóly jsem nikdy neměla ráda) a dlouho vydrží. S horkým čajem v puntíkatém hrníčku chutná báječně. Letos ji budu péct už počtvrté a rovnou z dvojité dávky, abych jí mohla obdarovat i svoje milé a blízké. Na oplátku zas od maminky dostanu výbornou vánočku - máme to hezky rozdělené. Stává se z toho krásná vánoční tradice...

*A protože je přímo kruté strávit celé odpoledne pečením (nemluvě o té božské vůni!), aniž by člověk vůbec mohl ochutnat, peču rovnou i výbornou tvarohovou štólu, která se může jíst hned - recept dodám za pár dní.

Recept na vánoční štólu pochází z blogu La Dolce Vita, byl to vlastně první foodblog, který jsem objevila. Neměnila jsem nic ani na ingrediencích, ani na postupu, tahle štóla je prostě dokonalá.

 
Ingredience

(2 velké štóly)

125 ml mléka
1 kg hladké mouky
100 g cukru krystal
2 kostky droždí (84 g)
10 g soli
2 vejce
500 g másla
200 g rozinek, předem namočených do rumu (já používám Amaretto)
100 g kandované citrónové a pomerančové kůry
200 g mandlových hranolků/plátků

moučkový cukr s vanilkou


Postup

Nejdříve si připravíme kvásek. Do mísy dáme vlažné mléko, 50 g hladké mouky, 10 g cukru a rozdrobené droždí. Rozmícháme, až se droždí rozpustí, mísu přikryjeme utěrkou a necháme kvásek vykynout v teple (většinou stačí 15-30 minut). 

Mezitím do další mísy prosijeme zbylou mouku, cukr a sůl, promícháme. Přidáme lehce prošlehaná vajíčka, 375 g másla (1 1/2 kostky) nakrájeného na tenké plátky a vykynutý kvásek. V robotu s hnětacím hákem zpracujeme ve vláčné těsto*, poté ho ručně zformujeme v kouli, dáme zpátky do mísy, poprášíme hladkou moukou a přikryté utěrkou necháme 2 hodiny kynout. 

*Těsto je pracné, ale jde to i ručně - vyzkoušeno. První dva roky, než jsem si pořídila Kitchen Aid, jsem těsto hnětla pěkně postaru a byla to pěkná posilovna. U mixéru si zase dejte pozor, aby utáhnul kilo mouky, raději ho rovnou rozdělte na dvě dávky. 

Do vykynutého těsta zapracujeme rozinky, mandle a kandovanou kůru. Poté ho rozdělíme na polovinu, vytvoříme dva oválné bochánky, které necháme přímo na vále asi 20 minut kynout, opět přikryté utěrkou.

Z každého bochánku vytvarujeme štólu. Dáme si ho před sebe, podélně, válečkem ho z poloviny lehce rozválíme, tu rozválenou půlku překlopíme přes tu nevyválenou a přitiskneme na sebe, hotovou štólu necháme ještě asi půl hodiny kynout.

Troubu předehřejeme na 170 °C. Obě štóly pečeme najednou, na plechu vyloženém pečícím papírem. Po 30 minutách teplotu snížíme na 140 °C a štóly pečeme ještě asi 15-20 minut. Pokud zlátnou příliš rychle, zakryjeme je alobalem.

Ještě horkou štólu důkladně potřeme rozpuštěným máslem, které nám zbylo (125 g - 1/2 kostky). Nešetříme jím a na obě štóly ho spotřebujeme všechno, máslo se pěkně vsákne. Poté je pořádně pocukrujeme/obalíme moučkovým cukrem.

Štóly necháme vychladnout a důkladně zabalíme do alobalu, aby se k nim nedostal vzduch. Můžeme je navíc zabalit i do potravinové fólie. Skladujeme je na chladném místě (třeba ve sklepě), minimálně týden, aby se pořádně rozležely.




7 komentářů:

  1. Dobrý den paní Vařečko,
    takový stupidní dotaz.
    Když ta štóla bude několik dní " zrát", nezplesniví?

    Děkuji,
    Miroslava

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Kdepak, rozhodně ne! Peču už je pátým rokem, z dvojnásobné dávky, a nikdy se jim nic nestalo. Nechám je vždy pořádně vychladnout, důkladně zabalím do alobalu a fólie, dám do igelitové tašky a nechám zhruba 3-4 týdny ve sklepě. Důležité je, aby to bylo chladné a suché místo.

      Vymazat
  2. Z bezlepky vyzkousim. Ted jsem pekla cosi jako penettone a vylezl z toho mazanec, vanocka, penettone a stola. Cim vic dni byla, tim lepsi byla :-)
    Chladnejsi misto mam pouze v lednici. Muze byt?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. A kde skladujete cukroví na Vánoce? Se štolou by to totiž mělo být podobné. Já mám vyzkoušený sklep a balkon, s ledničkou bohužel v tomto směru nemám zkušenosti. Ale myslím, že by to mohlo jít též.

      Vymazat
  3. Tak jsem pani Varecko tu stolu upekla. Respektive tu svoji bez lepku. Jen jsem ji nepotrela maslem, neb v mem teste byla tucna slehacka. Cukru jsem ale nesetrila. Vzhledem k tomu, ze me kynute moc z mouky nezlatne, zabalila jsem ji do alobalu jeste teplou, aby se dodelala sama a poradne vcucla cukr. Rano poputuje do lednicky. Jen doufam, ze nezplesnivy, kdyz neni nadopovana maslem, ale jen slehackou. Bylo by ji skoda.
    Miroslava

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Šlehačka v těstě zní přímo skvěle! Jsem zvědavá, jak to bez másla dopadne, budu držet pěsti a dejte vědět. Katka

      Vymazat
  4. Pani varecko, neodolala jsem a musela ji ochutnat. Uz jsem ji jednou delala v mensim mnozstvi a s vyssim podilem slehacky a kandovanců. Tentokrat byla ve statni svatek k mani pouze 31% a tak do testa slo jeste kus masla. Nevim, cim to, ale tak dobra jako ta prvni rozhodne neni. Skoro se da rict, ze me az nechutna a to je z 550kg bezl.mouky. Co s tim budu delat nevim. Asi mi nezbude nic jineho, nez zatnout zuby a ukrajovat, nebo ji vrazit jeste na chvili do trouby, aby se prohrala a nalit na ni bud maslo, nebo slehacku. Ovsem s vysledkem neurcitym.

    OdpovědětVymazat