úterý 16. února 2021

Nutella cheesecakeVloni v březnu jsem na Instagramu i Facebooku spustila malou anketu na téma, jaký cheesecake mám upéct. Na výběr byl Snickers (karamel-arašídové máslo), Bounty (kokos-čokoláda), Nutella (Nutella-lískové oříšky) a Mák&Povidla. Podle hlasů jsem je seřadila a všechny během roku upekla. Tady je ten poslední z nich, Nutella cheesecake. Když jsem ho dávala dohromady, vycházela jsem ze stavu zásob v tehdy rozbité ledničce, kdy jsem polovinu věcí měla uskladněných u manželovy maminky doma, a na poslední chvíli zjistila, že mi prochází dva kelímky mascarpone a tvaroh. Byla to naštěstí výborná volba, protože i díky nim je cheesecake neskutečně krémový. 

Ingredience 

Korpus

(forma o průměru 20 cm) 

150 g kakaových máslových sušenek
50 g lískooříškové mouky / jemně mletých lískových ořechů
50 g másla, rozpuštěného

Náplň

500 g mascarpone*
250 g měkkého tvarohu*
50 g cukru krystal
200 g Nutelly nebo jiné lískooříškové pomazánky s čokoládou
2 vejce

2 lžíce hladké mouky

*místo mascarpone a tvarohu můžete použít čerstvý smetanový sýr (cream cheese) a zakysanou smetanu, já jsem vycházela ze zásob v lednici

rozpuštěná čokoláda, lískové ořechy, cereální kuličky v hořké čokoláděPostup

Dno kulaté otevírací formy vyložíme pečícím papírem, boky vymažeme máslem. Sušenky rozdrtíme najemno a smícháme s lískooříškovou moukou a rozpuštěným máslem. Poté je prsty či lžící natlačíme do formy tak, aby dno bylo rovnoměrně pokryté, a dáme na 20 minut vychladit do lednice.

Připravíme si krémovou náplň. V mixéru na nízké otáčky dohladka prošleháme mascarpone, tvaroh, cukr a Nutellu. Po jednom zašleháme vajíčka a po lžících i mouku. Krém nalijeme na vychlazený korpus a uhladíme stěrkou.

Troubu předehřejeme na 150 °C. Formu dáme na prostřední mřížku a pod ní hlubší pekáček, kam nalijeme vroucí vodu. Cheesecake pečeme cca 90 minut, je hotový ve chvíli, kdy okraje jsou pevné a střed se mírně chvěje, když formou lehce zahýbeme. Poté ho necháme hodinu odpočívat ve vypnuté troubě a nakonec několik hodin vychladíme v lednici. 

Tip č. 1: Cheesecake je poměrně vysoký, alespoň já jsem měla náplň téměř pod okraj. V troubě ještě vyskočil až nad formu, ale během chladnutí zase klesnul.

Tip č. 2: Nenechte cheesecake péct příliš dlouho, jinak bude náplň přepečená a tuhá a ne jemná a krémová. Já jsem ho pekla přesně 90 minut, střed byl stále dost "klepavý", ale po vychladnutí byl cheesecake krásně krémový a přitom dotatečně upečený.

Vychlazený cheesecake podle chuti ozdobíme. Já jsem použila rozpuštěnou čokoládu, lískové oříšky a cereální kuličky v hořké čokoládě. 


Žádné komentáře:

Okomentovat